Зелена и достъпна градска среда

- сряда 31 октомври 2012 от ji преглед на авторите в Бургас > Анализи
Вече няколко пъти коментирахме тук посоката в която община Бургас разработва проекти за развитието на града и печели пари по европейските програми за финансиране. Може и вече да става банално но на нас не ни омръзва. Неколкократно повтаряхме мнението, че след като туристическият, представителен облик на града се подобри чувствително сега е време да се обърне внимание на чисто жилищните райони за някакво по-мащабно благоустрояване и ремонтиране. Наистина общината не е забравила съвсем кварталите и напоследък бяха реализирани няколко малки квартални ремонта, които направиха средата наоколо по-зелена и приятна. Все пак с работа в такива мащаби някой части на града има да чакат около 138 години докато видят нов асфалт, бордюри, паркоместа и градинки. Бургас има нужда от големи пари вложени в жилищните квартали.

Много интересен беше ремонтът между блоковете 59, 60, 62 и 63 в Братя Миладинови. Там според общината първоначалният проект е бил за изграждане на места за паркиране, но след като жителите на района са се възпротивили е бил реализиран варианта, при който пространството е превърнато изцяло в градинка. Сега, след като строителните работи са почти завършени, се вижда, че зоната ще бъде по-красива от преди, но в същото време пред всички околни блокове в квартала автомобилите са паркирани в зелените площи и по детските площадки. Явно местата за паркиране не достигат и вместо да прецени правилно това общината е предпочела да зарадва жителите на няколко блока за сметка на правилното проектиране, което да донесе позитиви и далеч извън площта на обновената територия.

Преди няколко месеца по Оперативна Програма Регионално Развитие беше отворена схема за безвъзмездна финансова помощ наречена „Зелена и достъпна градска среда”. По нея 36 града в страната могат да кандидатстват общо за около 100 милиона лева и да спечелят финансиране за проекти за
- Подобрена паркова среда, озеленени площи, детски площадки;
- Реконструирани и рехабилитирани елементи на уличната мрежа;
- Осигурени паркоместа в близост до възловите транспортни точки на периферните
градски зони;
- Хора с увреждания с улеснен достъп;
- Икономия на енергия от въвеждането на енергоспестяващо улично осветление.
В медиите има информация за обществени обсъждания и подготовка на проекти от общо взето всички общини включени в програмата. Повечето проекти са точно за ремонт в жилищни квартали. Всички са за сума около 5 милиона лева (явно парите за които може да кандидатства всеки град) Странното е, че община Бургас до момента не е показала по никакъв начин, че смята да подготви проект по тази схема. А крайният срок за кандидатстване е 03 декември 2012 година. Единствените намерения за някакви ремонти, които се чуха в последните дни бяха за обновяване на ул. Богориди. Много се надяваме, че Бургас няма за пореден път да хвърли силите си и ограничения финансов ресурс до който има достъп в някакъв представителен проект в центъра на града. За 5 милиона лева квартал с размерите на Зорница може да добие напълно нов вид. Още повече, че според анкетите сред бургазлии за Интегрирания план за развитие един от най-големите проблеми в общината след безработицата, престъпността и здравеопазването е точно средата в жилищните квартали.

Снимките са от района на блокове 59, 60, 62 и 63 в Братя Миладинови

нови улици нови улици

нови улици нови улици

галерия