Част от организаторите на Хамалогика дават отговори на няколко въпроса.
- Какво е Хамалогика?
Лина Славова: Хамалогика е нашият поглед върху града заедно с неговите пространства, възможности и проблеми. Ние гледаме лежерно, полюшвайки се в хамака, но също така мислим с логиката на съвременния човек, който не е безразличен към заобикалящия го свят.
Маргрета Анастасова: Хамалогика е действие, акция, която доказва полезността на градските пространства чрез изпълването им с функции и представянето им като културни, духовни и социални центрове.
Мариана Сърбова: Избери си: Среда за общуване, опит за забавен поглед на нещата /които невинаги са забавни/, промяна за града поне в някои отношения – непосредственост /защото идва от нас съвсем искрено/, споделеност /търсим контакта с повече хора и се радваме истински, когато някой сподели идеите си с нас/, ентусиазъм и инициативност /както често вече се шегуваме: има и логика, но има и доста хамалогия/.. всъщност си е кауза, нашият начин в този конкретен момент, в тези конкретни условия, с нашите конкретни възможности да се опитваме да правим живота /си/ в града по-симпатичен.
Галина Милкова: Най-общо казано Хамалогика е инициатива за гражданско активизиране.
- Вие всички сте млади, интелигентни и образовани хора. Изглежда че с Хамалогика искате да провокирате Бургас. Какво липсва на града за да се чувстват хора като вас напълно доволни от живота си тук?
Лина Славова: Да, искаме да провокираме Бургас, но също така не сме безразлични към проблемите на всички градове в страната. Акцентът ни е Бургас действително, защото всички сме избрали да живеем тук.
Какво ми липсва на мен? Разнообразие на случващото се извън работно време.
На пръв поглед Бургас има всички предпоставки на всеки ъгъл да има различен тип забавления и прояви. Обаче не е така. Не може да разчитаме на Общината да бъде културното лице на града. Липсват ми будни хора, които търсят изява, които обичат да експериментират и да бъдат дръзки. Липсват ми места като Червената къща в София.
Маргрета Анастасова: На мен ми липсват независими пространства за изкуство, култура и социален живот. Места, които не са под влияние на маргинализирани институции (Общината:) или канализирани в отминали епохи дейци. Места, съвременни и действащи, приютяващи хора и идеи, даващи свобода, образоващи.
Мариана Сърбова: Колкото и изтъркано да звучи – за мен липсва интересен културен живот. Без да искаш, се успиваш в „лекия“ бургаски ритъм, защото Бургас наистина може да е доста приятен за живеене град. Ама така или иначе, ако нещо те вълнува истински, то рано или късно намира път да изрази себе си. Така се срещнахме с хората – постепенно, различни теми ни срещаха, но в един момент вече разговорите се превърнаха в планове, нещата започнаха да се подреждат, да имаме все повече нужда да работим заедно и да си набъркваме нови и нови приказки и по пътя да се срещаме с нови и нови хора. Това е доста голямо удоволствие..
Галина Милкова: В сравнение със София, културният периметър в Бургас е доста по-тесен. Изборът на културни събития, свободата сам да програмираш културния си живот играят съществена роля за личностното изграждане на всеки един от нас.
- Хамалогика има за цел да променя пространства. В играта с идеи от нулевото издание на Хамалогика бяха избрани за обсъждане все популярни места, за които все пак до някаква степен се полагат грижи. Всъщност местата в Бургас, които имат крещяща нужда от промяна не са в центъра или Морската градина, а са в Меден Рудник и Долно Езерово. Не е ли Хамалогика прекалено романтична и бягаща от реалността?
Лина Славова: Хамалогика не е романтична и не бяга от никъде. Ние не можем да се нагърбим с всички проблеми на Бургас. Това е работа на Общината. Като инициатива, която сега набира сила, напълно нормално е да започнем от места, които са посещавани от целия град, а не само от определени квартали.
Маргрета Анастасова: Хамалогика цели преди всичко да провокира въпроси и потребности. Това спомага за сформирането на суб общества, които заедно търсят отговорите чрез действия. Създават се културният и социалният живот, който обживява и пространствата. Те е нужно да са достъпни и познати за да се ускори този процес, затова са основно в Центъра.
Мариана Сърбова: Реалността е такава, каквато си я направим сами. Т.е. опитваме да подобрим реалността за себе си и за колкото може повече хора, според възможностите си. Но Хамалогика не е панацея, тя е една създадена от нас среда за общуване и се опитва да променя не само пространства, а и модели на мислене и поведение. Опитваме се да не си поставяме граници – да се надяваме, че ще успеем да вдъхновим повече хора да си позволят да мечтаят дори за малки промени в средата си на живот. Хамалогика 0 акцентира на познати /но не особено облагородени места/, за да може да провокира хората да дават идеи за пространства, които познават, за да може да накара хората да споделят хрумки, които са им идвали на ум през годините и най-вече да усетят колко е лесно и приятно да се чувстваш част от общество, което е готово да чуе идеите ти и да си предстви, че те са напълно осъществими. Да махнем малко спирачки в общуването си с града. Нашата цялостна идея разчита на нещо като Брауново движение в обществото – всички ние сме частици и в една „незатоплена“ среда по-рядно контактуаме едни с други, но когато „подгреем“ тази среда, много по-активен става животът на тези частици, „сблъсъците“ помежду им, общата енергия се увеличава...
И не, няма поставена граница след центъра... Дайте ни малко време.
Галина Милкова: Романтични сме, но изборът ни беше прагматичен. В нулевото издание на Хамалогика бяха избрани популярни проблемни места, които определят самочувствието ни на бургаски граждани. Това са градски структури, паметници, публични пространства, които са отговорност както на Община Бургас, така и на бургаските жители. Необходимо е преди „Меден Рудник и Долно Езерово” първо да осъзнаем и приемем собствената си отговорност към емблематичните бургаски места.
- В същата тази игра от нулевата Хамалогика един от организаторите в някакъв момент призова участниците да мислят не така практично, а по-скоро арт-насочено. Наистина ли арт и практично са противоположни посоки в хамалогическото мислене?
Лина Славова: Не са противоположни посоки, напротив имаме желание те да вървят ръка за ръка във всичките ни проекти. Напоследък хората обаче повече мислят практично, но не това ще спаси света ?.
Маргрета Анастасова: В никакъв случай. Просто практичните въпроси са вече зададени, а творческите са тези, които ще доведат до иновации и развитие. Например, когато строим една стена, нека не си пожелаваме тя да е тухлена, защото това е ясно, а да помислим какъв ще е цвета й.
Мариана Сърбова: Най-вероятно идеята на конкретния хамалог е била да предизвика хората да не се ограничават само до неща, които според тях са реалистични в настоящия контекст, а да отпуснат душата си и да споделят дори глупаво звучащи мечти. Понякога от най-невъзможните идеи излизат неща, които са не само осъществими, но и напълно практични. Но, разбира се, сме готови да чуем и най-нормални предложения! Всичко зависи от местата и хората. Играта на Хамалогика е нещо като „инкубатор“ за идеи – там не можеш да сбъркаш, затова се поощрява смелото мечтаене, колкото и романтично – утопично да изглежда. Просто всички ние от Хамалогика обичаме живота в града и общуването с хора, както и да си представяме яки „невъзможни“ неща да се случват наоколо ни и се опитваме да го предадем на повече хора. Смятаме, че ако се събере потенциала на много хора, би се получил много силен ефект, много по-силен отколкото ако всеки действа сам.
-Хамалогика иска да променя пространствата докато се провеждат събитията и. Далеч ли е идеята за иницииране на перманентни промени на определени места? Има ли амбиции Хамалогика да тръгне наистина да прави вида на града различен не само за няколко часа? Има ли някакви конкретни планове в тази посока?
Лина Славова: Такава идея никак не е чужда на Хамалогика. Това обаче зависи от конкретните дадености и проблеми на всяко едно място. Ето сега например цялата ни енергия е насочена към залата на САБ, където се проведе последното ни събитие БургасPlot. Бихме искали да помогнем това пространство да си върне първоначалния облик, т.е. да се използва за култура.
Маргрета Анастасова: Хамалогика сама по себе си няма как да постигне постоянни промени без съдействието на институции и общество. Засега работим в тази насока – създаване на действаща мрежа от контакти и заинтересовани за градска промяна хора. Хамалополи – играта за идеи за града, събира голяма база с предложения за промяна и при наличието на мрежа от съмишленици, ще бъде повдигнат въпросът по-добрите и адекватни предложения да се осъществяват.
Мариана Сърбова: Хамалогика иска да покаже, че градът и по-точно публичното пространство може да е гъвкаво, може да се променя и не е задължително това да става с трайна промяна. Разбира се, не изключваме и трайни промени, но те не са наша абсолютна цел. Както споменах – Хамалогика е преди всичко среда за общуване според начина, по който функционира в момента. Много ни се иска да имаме сили и да постигнем и някои трайни подобрения в дадени пространства, тепърва ще стане ясно.. Това, както знаем, може да е доста тромав процес понякога. Не се опитваме да даваме „предизборни обещания“ за това, което ще правим, ще се оставим идеите да ни хрумват, както и да се вслушаме в идеите, които идват от хората. Учим се в движение и ни е интересно да експериментираме.
Галина Милкова: Една голяма част от екипа на Хамалогика сме архитекти и тази идея е част от работното ни ежедневие. Що се отнася до амбициите на Хамалогика - за момента се радваме, че говорим на един и същ език, обединяват ни общи възгледи и ценности, съмишлениците ни се увеличават.
-Последното ви събитие отново е представено като не особено ясното за много хора "арт-инсталация" и поканата за него звучи малко трудносмилаемо. Когато се опитах да кажа за него на колегите ми в офиса всички гледаха неразбиращо и определено не проявиха интерес. Сигурни ли сте че говорите на езика на обикновения бургазлия от улицата? Изобщо тези бургазлии ли са цел на посланията ви или по-скоро се обръщате към по-просветените които разбират тази терминология? Хора, за които "арт-инсталация" звучи малко стряскащо не ви трябват?
Лина Славова: Трябват ни всички! Ние не сме отбрано, тайно общество, което говори на някакъв странен език. Протягаме ръка на всички, които са добронамерени и искат да си сътрудничим. За тези, които не знаят какво е арт-инсталация, хъб, културен инкубатор и т.н. – готови сме да обясняваме. Фактът, че има хора (особено млади), които се „стряскат” от изрази като „арт-инсталация” е изключително показателен за това, колко точно Бургас има нужда инициативи като Хамалогика.
Маргрета Анастасова: Няма “по-просветени”, има хора с нужда и любопитство за култура и социално творчество. Всякакви обобщения са ненужни, защото и ние сме обикновени бургазлии. Това, което отличава нас и хората, към които са насочени посланията ни са, че вярваме, че промяната зависи от нас и сме способни да променим града си по начин, по който той да бъде скроен за нас и да задоволява търсенията и любопитството ни.
До колкото до “арт-инсталация” – това е правилният термин за проекта, който беше представен. Защо заради някакви странни морални задръжки не е позволено да наричаме нещата с истинските им имена? Посланията ни не са елитарни, те просто са точни.
Мариана Сърбова: Не се опитваме да сме високопарни, надяваме се пътищата да са двупосочни – на обикновения бургазлия към нас, както и на нас към обикновения бургазлия. Истината е някъде там.. Няма нищо страшно и елитарно в начина, по който сме представили последното си събитие, в това ще се уверят всички, които ще се престрашат да дойдат и няма да се оставят една най-обикновена „арт-инсталация“ да ги уплаши :) Всяка тема има своите участници и зрители, за нас е интересно мнението на всеки, който има мнение и е готов да го сподели.
Галина Милкова: "Арт-инсталация" звучи стряскащо?:) По-стряскащо е, че други отдавна са задминали мястото, откъдето тръгваме ние. Желанието ни е да наваксаме разстоянието заедно.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Хамалогика във Фейсбук
Ако не е указано друго, burgas1.org ползва Криейтив Комънс Признание-Споделяне на споделеното 4.0 International лиценз. Позоваването с хиперлинк е задължително. burgas1.org използва бисквитки. Правила за използване на сайта и защита на личните дании.