Силата на загриженото ГМО общество.

- понеделник 17 декември 2012 от ji преглед на авторите в Бургас > Анализи
Преди няколко дни в интернет се появява новина със списък на компании, които предлагат храни с генно-модифицирано съдържание. Може и да сте я пропуснали защото повечето от сайтовете, в които е публикувана информацията не са сред реномираните. Новината се е разпространила из социалните мрежи и блоговете. Статията на сайта, който изглежда като първоизточник е била споделена 5546 пъти във Facebook и е била харесана от 5782 човека. Хората заговориха за това. Аз го чух преразказано. Освен скандалната информация с имената на производителите, почти навсякъде в заглавията и текста са използвани думите "тровят" и "отровни". Според информацията списъкът е изготвен и разпространен от Грийнпийс Русия.

На сайта на Грийнпийс Русия подобно съобщение няма публикувано през последните два месеца. За сметка на това в официално съобщение от 3 април 2012 година Грийнпийс Русия заявява, че появилият се в интернет "черен списък" с компании използващи ГМО не е изготвен от организацията и тя няма нищо общо с разпространението му. Според Грийнпийс Русия компаниите предлагат продукти произведени от различни материали според конкретните региони и пазари и някакъв глобален списък не би бил адекватен. Една стока, която съдържа ГМО в Китай може да не съдържа ГМО в Русия. В изявлението се уточнява, че изследвания за наличие на ГМО би трябвало да се правят за продукти в конкретни райони и дори търговски обекти. Ако приемем Грийнпийс за авторитетен източник на информация можем да проверим и становището им за генните модификации. В него думи като "тровя" не присъстват и основните притеснения не са породени от някакви опасности за здравето на хората. Обикновено Google търсене е достатъчно за да стане ясно, че в Русия същата тази информация за списъка с вредни ГМО храни се е разпространявала в началото на годината.

Този текст няма за цел да защитава производителите и техните продукти. Може би в някой от тях наистина има ГМО. Всъщност въпреки заглавието, блогърски-социално-мрежовото общество не е генно модифицирано. И преди социалните медии невярна информация се е разпространявала масово и е предизвиквала истерия. Въпросът е, че сега нещата стават много по-лесно и не е нужно да имаш телевизионно предаване за да предизвикаш паника. Понякога стига само да имаш регистрация за безплатна блог услуга и няколкостотин читатели. Този въпрос за безотговорното отношение и липсата на професионализъм сякаш изобщо няма смисъл да бъде коментиран когато става въпрос за множеството от активните онлайн медии в България.