Форуми

burgas1.org :: Форуми :: Бургас :: Вело Бургас

<< Назад | Напред >>

система за отдаване на велосипеди под наем

Отиди на страница   <<        >>  
Редактори: ji, Elkisa
Автор Отговор
Creator
11 май 2014: 02:06
Регистриран потребител #1874
Регистриран: 11 май 2014: 01:32

съобщения: 4
Колеги, защо по дяволите всичко трябва да е по нашенски манталитет?! Имате ли представа какво е да се направи нещо в България и какво е "да се види на запад"? Нека изясним някои неща (прилики и разлики спрямо "белите страни"), за да може темата да доведе нещата към нормален развой, а именно:
- ситуация в Европа:
- всичко се прави за удобство на гражданите
- сътвореното Е направено за удобство, като мерките за сигурност се правят протоколно
- сътвореното Е удобство за гражданите, като средствата за него са... може да се каже неограничени (разбирай според нашите възможности и необходимости)
- визирайки последното твърдение, самите велостоянки, както и прилижащите им велоколонки са направени така, че да заинтригуват ползвателите и да ги стимулират да ползват услугата. Има достатъчно голям ресурс, който е вложен, за да може всичко да върви гладко.
- ситуация в България:
- всичко се прави, за да може да е максимално евтино, като има евентуална готовност да се прави компромис с всеки един детайл.
- сътвореното Е направено със/за сигурност, като мерките за удобство се свеждат до минимум, тъй като "дурако-устойчиво" <> "красиво и/или удобно"
- визирайки последното твърдение, самите велостоянки, както и прилижащите им велоколонки са направени така, че да направят действията на недоброжелателите максимално усложнени, като същевременно нормалният ползвател е до голяма степен затруднен в използването на услугата, с цел сигурност и/или пестене на средства!

Не разбирам само едно: колкото и да не се харесва на определени хора/маси от хора, защо трябва да се оплюва? Само някой, който никога не е правил нещо подобно, а именно нещо от нищо, може да види само най-тъмните страни на изделието.
Знаете ли например, какво коства да се направи разплащане по телефона или online транзакции в реално време? Силно се съмнявам, но защо пък да не се пусне като недостатък липсата на някое от тях? Нали все пак сме в БГ и всички трябва да са "хейтъри", особено в сферата на новаторските идеи, каквато е застъпена ТУК за първи път в България. R2D3 или C3PO - има ли някакво значение, след като върши работа?! С такъв бюджет може и да прилича на кошче за отпадъци в очите на някого. Хайде някой да осигури бюджет, равен или поне сходно приблизителен на който и да е от гореизброените страни за тази цел, пък после нека си пишем тук, да чешем бутоните на клавиатурата...
Всичко на този свят идва на определена цена (за радост или съжаление... може би)! Ако искате вместо "смотан дисплей" да има 7"+++ touch screen такъв, други екстри, които сте виждали в другите страни, то трябва да се случат някои неща, които за съжаление едва ли ще доживеем да видим с очите си.

Е стига толкова. С нетърпение очаквам да видя системата пусната в експлоатация.
Честито на Бургас. Иска ми се и е другите градове да се случат нещата в най-близко бъдеще.
Най-отгоре
ji
11 май 2014: 08:06

Регистриран потребител #1
Регистриран: 16 сеп 2008: 21:58

съобщения: 3849
въй .......
една от сравняваните системи в е Нови Сад
Сърбия и по-бедна и по изостанала от нас

да
някой от нас горе долу знаем как може да се направи система за разплащане онлайн или чрез смс
не е кой знае колко трудно

[ Редактирано 11 май 2014: 08:07 ]
Най-отгоре
Creator
11 май 2014: 10:51

Не съм виждал на живо системата в Нови Сад, а и не винаги е показателно колко бедна или богата е дадена държава за качеството на изпълнение на дадени продукти. Виж обаче във Франция системата е на невероятно ниво. Колонката представлява самостоятелна единица, т.е. захранване, RFID четец, заключващ механизъм и велосипед - всичко в 1. И това за всеки един велосипед. Не че и тук не може да се направи, но сумата, необходима за това изпълнение ще е огрномна. Също така с една и съща карта може да се ползва градският транспорт, метро, rent-a-bike системата и т.н. В крайна сметка Е ли това удобстово? ;)
Относно онлайн разплащането - не е никак трудно, но доколко е постижимо при дадени условия :) Все пак всичко произтича от конкретните възможности и задание
Най-отгоре
ji
11 май 2014: 11:35

Регистриран потребител #1
Регистриран: 16 сеп 2008: 21:58

съобщения: 3849
е нали за това си говорим
как така по-бедни и изостанали от нас успяват да правят качествени неща а при нас все има някакви оправдания

ако системата тръгне добре и е удобна за ползване ....
ако функционалността е на ниво .....
аз съм ОК
с уговорката че занапред ще се подобрява
дизайнът и качественото изпълнение в момента са под всякаква критика
Най-отгоре
Creator
11 май 2014: 22:42

ji написа ...

как така по-бедни и изостанали от нас успяват да правят качествени неща а при нас все има някакви оправдания

Винаги ще има такива работи. Едва ли става дума за оправдание в случая (не знам и не мога да кажа на 100%).

ji написа ...

аз съм ОК

Естествено трябва да има място за подобряване. По принцип в общият случай има някой недоволен в каквато и да е област, каквото и да се прави. Човешка природа, ако щеш...

ji написа ...

В смисъл? Откъм функционалност мисля, че не може да се говори, тъй като системата не е тръгнала все още, или греша? Да се критикува дадено нещо е хубаво и оправдано тогава и само тогава, когато има идеи за разрешаването на проблема. Тоест да се критикува и дава акъл е наша всеобща, българска черта. Идеи и иновации са това, което трябва да допълни критиките. На мен ми е любопитно какво и как може да се измисли с налични ресурси :)
Най-отгоре
summerborn
05 авг 2014: 08:41
Регистриран потребител #134
Регистриран: 14 яну 2011: 23:16

съобщения: 47
Доста неудобен е фактът че до нас (Свбодония) има стоянка, но трябва да отида до някой пункт за карта, също така на стоянката не са зададени пунктовете където мога да си взема карта, да, има сложени указателни таблеи вело бургас, но точно на трази стоянка до свободния няма нищо освен един телефон. Звъннах, доста приятен женски глас учтиво и приятелски ми обясни системата. Та имам два въпроса:

-Може л ида погледнте стоянакта на свободняи за изброените липси
-Телефон на момичето от телефона имате ли?

<връзка>
Най-отгоре
triros60
08 авг 2014: 22:25

Регистриран потребител #1247
Регистриран: 31 май 2013: 19:45

съобщения: 13
Указание, кое е най близкото место за карти има на самата колонка, над общите условия. Има разстояние в метри и посока.
Най-близо до Свободния е офиса на ОП "Транспорт" ул. Александровска 106

trilub
Най-отгоре
sa_radev
09 авг 2014: 02:50

Регистриран потребител #784
Регистриран: 30 ное 2012: 17:09

съобщения: 628
Много ставаме за телефона на "момичето"!!!!;))
Най-отгоре
Уебсайт
summerborn
11 авг 2014: 08:32
Регистриран потребител #134
Регистриран: 14 яну 2011: 23:16

съобщения: 47
triros60 написа ...

Указание, кое е най близкото место за карти има на самата колонка, над общите условия. Има разстояние в метри и посока.
Най-близо до Свободния е офиса на ОП "Транспорт" ул. Александровска 106

15 минути я обикалях тая стоянка да намеря тия указания, няма ги, ей ся отивам да снимам да ги намерите вие.

<връзка>
Най-отгоре
sun
29 авг 2014: 07:05
Регистриран потребител #1993
Регистриран: 08 авг 2014: 20:07

съобщения: 2
ji написа ...

аз съм ОК

Във връзка с: http://www.burgas1.org/e107_plugins1/content/content.php?content.251

За всички веломаниаци, на които не им е ясна работата на системата могат да се запознаят по-подробно тук:https://www.facebook.com/VeloBurgas?fref=ts или тук: http://vimeo.com/104270894
Ако не се отварят линковете директно ги копирайте в браузъра за търсене!

А относно местата за закупуване на ваучер и абонаментни карти, ВЕЛОБУРГАС са си написали в сайта основните пунктове за продажба на карти. За улеснение на невежите ето:
За да наемете велосипед под наем от „Вело-Бургас“, първо трябва да притежавате абонаментна карта или ваучер карта. Такава може да закупите от пунктовете за продажба на карти, намиращи се:
- В ЦЕНТЪРА ЗА РАБОТА С КЛИЕНТИ НА ОП "ТРАНСПОРТ" ул. Александровска № 106;
- Вело стоянка "Капани" в Морска градина;
- Автогара ЮГ – каса

Ако на някои не му става ясно как да си вземе велосипед от клипчето (цитиран линк по- горе) (за хората, които обичат да четат) ето накратко как става:

Инструкции за взимане на велосипед пoд наем

За да наемете велосипед под наем от „Вело-Бургас“, първо трябва да притежавате абонаментна карта или ваучер карта. Такава може да закупите от пунктовете за продажба на карти, намиращи се:
- В ЦЕНТЪРА ЗА РАБОТА С КЛИЕНТИ НА ОП "ТРАНСПОРТ" ул. Александровска № 106;
- Вело стоянка "Капани" в Морска градина;
- Автогара ЮГ – каса

Когато отидете до велостоянката, трябва да доближите Вашата карта над четеца за няколко секунди. Системата автоматично отключва пореден номер велосипед, който се изписва на дисплея, придружено от гласово съобщение с номера на велосипеда и време за неговото вземане от стойката.
Позициите с номера се намират на лицевата страна на велостоянките за паркиране велосипедите.
Имате 30 секунди да вземете Вашия велосипед, ако не успеете системата го заключва автоматично, и в случая отново валидирате своята карта, за да спрете времето по нея.

Когато сте взели велосипед и приключите с Вашата разходка, връщате велосипеда на една от велостоянките в гр.Бургас. Необходимо е първо да поставите велосипеда на велостойката (паркирате по Ваш избор на една от свободните позиции на избраната от Вас велостоянка), като внимавате велосипеда да бъде поставен правилно, за да може да сработи със системата и тя да го отчете. Веднага валидирате Вашата карта над четеца за няколко секунди. Ще чуете гласовото съобщение,“Благодарим Ви за паркирането!“,с което времето по Вашата карта е спряно!

Вело-Бургас Ви пожелава приятни разходки изпълнени с много полезни и положителни емоции!

[ Редактирано 29 авг 2014: 07:25 ]
Най-отгоре
Отиди на страница   <<        >>